Wędrówki górskie w okolicy Cisnej

Cisna to jeden z bardziej popularnych ośrodków turystycznych znajdujących się w Bieszczadach. Przepiękne krajobrazy roztaczające się z pobliskich połonin, dzika przyroda, nieskazitelnie czyste powietrze oraz doskonale rozwinięta baza noclegowa, wszystko to sprawia, że w ten do niedawna mało znany zakątek Polski z roku na rok przyjeżdża coraz więcej turystów, zachwyconych okolicznym pięknem. Każdy wyjazd w Bieszczady nie może obyć się bez choćby jednej górskiej wędrówki. Szlaki turystyczne wytyczone w okolicy Cisnej są bardzo zróżnicowane, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie.

Warto pobyt zaplanować w taki sposób, aby zobaczyć jak najwięcej magicznych miejsc, z których słyną te wyjątkowe góry. Osoby, które nie są przyzwyczajone do długich wędrówek górskimi szlakami, a mimo to pragną podziwiać rozległe widoki roztaczające się z bieszczadzkich połonin, powinny podjechać na Przełęcz Wyżną. Zaczyna się stąd najkrótszy, a zarazem najłatwiejszy szlak prowadzący na Połoninę Wetlińską. Ze względu na niski stopień trudności należy liczyć się z dużym tłumem na szlaku, zwłaszcza przy ładnej pogodzie w sezonie turystycznym. Opłata za postój na parkingu znajdującym się na Przełęczy jest ryczałtowa i wynosi dziesięć złotych za samochód osobowy. Do kosztów należy jednak doliczyć opłatę za wstęp na teren Bieszczadzkiego Parku Narodowego, która wynosi kilka złotych od osoby.

Wędrówka z parkingu znajdującego się na Przełęczy Wyżnej na Połoninę Wetlińską zajmuje około godziny. Droga wije się spokojnie w górę, po drodze można spotkać jedynie dwa bardziej strome momenty, na których można złapać lekką zadyszkę. Na szczycie góry znajduje się Chatka Puchatka – miejsce w którym można odpocząć i zjeść smaczny posiłek. Ze względu na brak bieżącej wody menu jest dosyć ograniczone, jednak po górskiej wędrówce nic nie smakuje lepiej niż bigos czy fasolka.

Turyści bardziej zaprawieni w górskich wojażach mogą wybrać się na zdecydowanie dłuższą wędrówką. Ciekawym pomysłem na spędzenie całego dnia w górach może być wędrówka przez Smerek oraz dwie Połoniny – Wetlińską oraz Caryńską. Szlak oznaczony kolorem czerwonym zaczyna się w Kalnicy i prowadzi do Ustrzyk Górnych, jest to część Głównego Szlaku Beskidzkiego. Wytrawni piechurzy powinni przebyć ten szlak w około osiem godzin. W sezonie turystycznym kursują busy prywatnych przewoźników do późnych godzin wieczornych, także nie powinno być najmniejszych problemów z powrotem z Ustrzyk do parkingu w Kalnicy.

Chętni na spędzenie aktywnego urlopu w Bieszczadach powinni pomyśleć jeszcze przed wyjazdem o rezerwacji miejsca noclegowego [➠http://meteor-turystyka.pl/noclegi,cisna,0.html]. Co prawda obiektów noclegowych ani w Cisnej, ani w jej okolicy nie brakuje, jednak przy ładnej pogodzie baza noclegowa pęka w szwach. Dane kontaktowe do właścicieli pensjonatów można znaleźć na stronach internetowych pod hasłem “noclegi Cisna”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *