Skocznia im. Adama Małysza w Wiśle

Jedna z największych atrakcji Wisły swój początek miała w 2003 roku, kiedy to ówczesny prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski podpisał akt dotyczący budowy skoczni narciarskiej. Budowa ruszyła już na początku następnego roku, jednak trwała dłużej niż przewidywano. W 2006 roku podczas budowy nastąpiło osunięcie się ziemi na stoku, co znacznie zwolniło przebieg prac. Niestety, była to wina samych projektantów i budowniczych, którzy źle obliczyli i przewidzieli gęstość podłoża twierdząc, że jest tam lita skała. Jednak była to jedyna przeszkoda w tworzeniu obiektu, którą natychmiastowo naprawiono, a skocznia została oddana do użytku w 2008. Sam koszt inwestycji wyniósł prawie 50 milionów złotych. Czy ta inwestycja była tego warta? Na pewno przełożyło się to na zyski właścicieli restauracji i bazy noclegowej Wisły – większa liczba kibiców przyjeżdżających tu na zawody oraz sami turyści napędzili jeszcze bardziej miejscową gospodarkę. W dniu dzisiejszym, dzięki modernizacji takich obiektów, możemy korzystać z tych fantastycznych udogodnień noclegowych. Warto zapoznać się z całą listą takich miejsc (https://meteor-turystyka.pl/noclegi,wisla,0.html), jeśli w najbliższym czasie wybieramy się do tego uroczego miasta.

Pierwszym skokiem jaki tu oddano był rzecz jasna skok Adama Małysza, który oficjalnie rozpoczął działanie skoczni i całego obiektu. Nasz skoczek wykonał wtedy bardzo daleki rekord, kilka metrów poza linię K. Wtedy był również czas kiedy zabłysnął Piotr Żyła, który podobno wedle niepotwierdzonych pogłosek skoczył dalej. Jednak to nie jest istotne – ważne, że obecnie skocznia w Wiśle organizuje duże imprezy sportowe, a koszty ogromnej i kosztownej inwestycji zwróciły się już kilkukrotnie.

Pierwsza oficjalna impreza odbyła się pod koniec września 2008 roku. Były to Letnie Mistrzostwa Polski w skokach. Wtedy również skoczni nadano nazwę Małysza. W tym konkursie imiennik skoczni ustanowił jej kolejny rekord skacząc ponad 230 metrów. Później odbywały się coraz większe imprezy sportowe i międzynarodowe. Skupia się tu bardzo dużo kibiców z całej Polski i Europy. Daje to ogromny zysk miastu i jego gospodarce oraz usługom. Jest to dowód na to, że największe atrakcje wynikają ze świeżych i niesztampowych pomysłów. Miasto o charakterze typowo zimowym i sportowym – coś dla fanów narciarstwa i wszelkiego rodzaju aktywności związanych z górami i wzniesieniami. Wisła to doskonała propozycja dla młodzieży, którą na co dzień trudno zachęcić do jakiejkolwiek aktywności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *