Przyroda na Roztoczu

Ostatnio zawędrowaliśmy aż do Cisnej (szczegóły), dalej zostajemy w klimacie urokliwych miejsc na spacer, ale zmieniamy nieco lokalizację. Roztocze to urokliwa kraina geograficzna łącząca Wyżynę Lubelska z Podolem (więcej na Wikipedii). Kraina ma długość około 180 km i jest pełna wzniesień, najwyższe z nich to Długi Goraj mierzący 391,5 m n.p.m. oraz Wielki Dział 390,4 m n.p.m. Cały ten region jest bardzo interesujący przyrodniczo, utworzono więc tu Roztoczański Park Narodowy, Parki Krajobrazowe i rezerwaty, w tym między innymi Dolinę Sołokiji i Rezerwat Nad Tanwią. Wybierając się na Roztocze warto wcześniej zarezerwować noclegi (pomocą służą pokoje i pensjonaty Meteor), ponieważ im wcześniej, tym większy wybór.

Roztoczański Park Narodowy powstał w 1974 roku. Dyrekcja parku ma siedzibę w Zwierzyńcu, a symbolem parku jest konik polski. Powierzchnia wynosi ponad 8000 ha z czego większość zajmują lasy, rosną tu jodły, buki, jawory, lipy, świerki, cisy, klony. Na silnie nawodnionych terenach występują łęgi i olsy oraz torfowiska wysokie. W parku występują rośliny typowe dla południowo – wschodniej Polski w tym np. zawilec wielkokwiatowy, driakiew żółta oraz rośliny klimatu atlantyckiego: rosiczka pośrednia czy sit sztywny. Roślinność górską reprezentują między innymi: czosnek siatkowaty, tojad dzióbaty, lepiężnik biały. Jeśli chodzi o zwierzęta to spotkać można tu np. żółwie błotne i padalce oraz wiele ptaków: głuszca, jarząbka, bociana czarnego czy pliszkę górską. W parku istnieje hodowla koników polskich. Zwierzęta żyją tam swobodnie zajmując obszar około 180 ha, dokarmiane są tylko w czasie zimy. W parku istnieje kilka obszarów ochrony ścisłej: Bukowa Góra, Czerkies, obszar Jarugi, obszar Międzyrzeki i obszar Nart. Ten ostatni region pokryty jest lasem o pierwotnym charakterze. Roztocze to też muzea i wiele zabytków np. sakralnych. Odwiedzić warto Cerkiew pw. św. Mikołaja Cudotwórcy w Tomaszowie Lubelskim, Cerkiew greckokatolicka pw. św. Bazylego Wielkiego w Bełżcu, Cerkiew św. Mikołaja w Hrebennem, Cerkiew św. Mikołaja w Siedliskach. Cerkiew św. Praksewy w Radrużu, Cerkiew w Gorajcu. Piękna i niezwykła Cerkiew w Gorajcu pw. Narodzenia NMP powstała w 1586 roku. Była użytkowana przez wiernych trzech wyznań. Na początku w świątyni spotykali się wierni prawosławni, następnie przejęli ją grekokatolicy, a od roku 1947 świątynia znajduje się pod opieką parafii rzymskokatolickiej. Roztocze przygotowało także dla turystów szlaki piesze, trasy rowerowe oraz spływy kajakowe. Dla wielbicieli sportu dostępny jest park linowy i paintball, a także trasy do uprawiania narciarstwa biegowego i zjazdowego.

2 thoughts on “Przyroda na Roztoczu

  1. Stamtąd już całkiem niedaleko do mojego ukochanego Sandomierza 😉 więc można zwiedzić naprawdę piękne tereny

  2. Nie wiem czemu tak mało się mówi o Roztoczu, bo moim zdaniem to jeden z najpiękniejszych terenów Polski i dziwi mnie, że jest tak mało rozreklamowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *